نمایش نتایج: از 1 به 9 از 9

موضوع: گندیدن اسپان

کاربر سایت mr.pnd آواتار ها
    لایک
    9
    لایک شده 7 بار در 6 پست

گندیدن اسپان

دوستان سلام
    اونقدری از این ماجرا حالم گرفتس که ۳ روزه میخوام این تایپیکو باز کنم اما نمیتونم
    من از اسپان ذرت و گندم استفاده میکنم (۲۴ ساعت خیس میدم ذرت و گندمو حدود ۵ ساعت یا کمتر بعد اون هارو برای نیم ساعت تا چهل دقیقه میجوشونم به قدری که ذرت یکم ترک برداره) بعد کاملا رو حوله خشکو خنک میکنمش بعد برای ۲ ساعت میزارمش توی دیگ و با بخار استریلش میکنم اما الان نزدیک به ۲ یا ۳ ماه دارم تلاش میکنم و تقریبا همیشه وقتی میسیلوم به نصف میرسه( مثلا بعد ۱۰ روز ) غلات شروع به سیاه شدن گندیدن میکنن کف شیشه یه مایع لزج جمشه و حتی گاهی اگار حتی رشد هم*نمیکنه اولین بار چنین مشکلی نداشتم تاقریبا از کشت دوم دائم با این مشکل سرو کله میزنم
    گفتم شاید شیشه هام بزرگن برای همین اونارو توی لیوانای کوچیک تر کردم اما بازم همون اشو همون کاسه
    الان ۳ ماه دارم تلاش میکنم با رعایت تمامی نکات خیلی حساس پیگیرشم اما هیچی که هیچی یا اسپان گندیده میشه یا اگار رشد نمیکنه یه اصلا بسترم قارچ نمیده
    دیگه نمیدونم باید چیکار کنم
    دوستان اگه میدونن مشکل کجاست لطفا راهنمایی کنن

کاربر سایت
    لایک
    1
    لایک شده 6 بار در 3 پست
    دوست عزیز قطعن من تجربم کمه اما امیدوارم مفید باشه برات.
    من قبل از تزریق و هر کاری محیط کار رو ب شدت پاک میکنم
    یه اتاق جدا ک هیچ رفت و امدی (حتی کم) رو نداره انتخاب میکنم.
    اتاق رو از هر وسیله ای (ب خصوص فرش که منبع آلودگیه) پاک میکنم.
    یه الکل 70 درصد اسپریی میگیرم و تمام جاهای ممکن رو اسپری میکنم. و هر بار که میخوام سر بزنم حتمن از ماسک و کلاه استفاده میکنم.
    به نظرم تو محیط کشت و اتاقی ک در نظر گرفتی آلودگی زیاده.
    لامپ uvc مشکلتو ب کل حل میکنه از نظر تمیزی ولی خیلی گرونه.

لایک
    9
    لایک شده 7 بار در 6 پست
    نقل قول نوشته اصلی توسط rezatj79 نمایش پست ها
    دوست عزیز قطعن من تجربم کمه اما امیدوارم مفید باشه برات.
    من قبل از تزریق و هر کاری محیط کار رو ب شدت پاک میکنم
    یه اتاق جدا ک هیچ رفت و امدی (حتی کم) رو نداره انتخاب میکنم.
    اتاق رو از هر وسیله ای (ب خصوص فرش که منبع آلودگیه) پاک میکنم.
    یه الکل 70 درصد اسپریی میگیرم و تمام جاهای ممکن رو اسپری میکنم. و هر بار که میخوام سر بزنم حتمن از ماسک و کلاه استفاده میکنم.
    به نظرم تو محیط کشت و اتاقی ک در نظر گرفتی آلودگی زیاده.
    لامپ uvc مشکلتو ب کل حل میکنه از نظر تمیزی ولی خیلی گرونه.
    ممنون از راهنماییاتون دوست عزیز مشکل اینجاست که من تمامی مراحل توی باکس استریل انجام میدم و دائمان در حال استریل وسایل با الکلم
    و مشکل اصلیم گندیدن ذرت که نمیدونم از کجا *نشعط* میگیره

کاربر سایت
    لایک
    2
    لایک شده 4 بار در 4 پست
    سلام دوست عزیز
    منم قبلا این مشکلو داشتم که چند تا کار کردم تا مشکلم برطزف شد.
    1- مهمترین چیز اینه که باید اسپان رو توی دستگاه استریل (اتوکلاو) انجام بدین اگه دستگاه استریل ندارید از زود پز استفاده کن.
    2-درسته که میگی تو باکس کارهاتو انجام میدی ولی باید قبلش حمام کنی مسواک بزنی ناخن بگیری و میز و محیط اطرافتو با الکل یا وایتکس رقیق شده ضدعفونی کنی هرچند دقیقه موقع کار الکل تو هوا اسپری کنی
    3-وقتی هم که میخای تزریق کنی واسه همه شیشه هات از یک سوزن سورنگ استفاده نکن برای هر ضرفت از یک سوزن نو استفاده کن اگه 5 تا ظرف داری از 5 تا سوزن استفاده کن
    4-اگه همه اینا رو انجام دادی ولی بازم باکتری زد بدون اسپورت آلوده هستش
    موفق باشی

5. کاربران زیر این پست مفید را لایک کرده اند.

Ehsan0021 (10-13-2020)

کاربر سایت
    لایک
    9
    لایک شده 6 بار در 6 پست
    سلام دوست عزیز، متاسفم که مرتب کارت خراب شده
    منم تا حدی این مشکل رو داشتم. یه ردیف کف شیشه میگندید. چندتا کار جزئی لازمه. نگران ورود آلودگی موقع تزریق یا گذاشتن آگار نباش مشکل از اونجا نیست. ذرتهاتون استریل نیستن
    از ذرت بسته استفاده کنید. ذرت رو خیس نکنید، یکجا بریزید تو زودپز با دو سه برابر آب. 35 دقیقه از زمان جوش اومدن کافیه که ذرت خشک به ذرت اسپان تبدیل بشه. برای نیم کیلو ذرت یک قاشق چایخوری هم قهوه تو زودپز بریزید
    از شیشه ترشی و سس استفاده کنید و درب شیشه یه سوراخ اندازه قطر خودکار ایجاد کنید برای تهویه ضروریه و روش رو با چسب میکروپور بپوشونید. دو سوم شیشه رو پر کنید و 1.5تا2 ساعت داخل زودپز استریل کنید.
    حتما باید تو زودپز استریل کنید
    امیدوارم موفق بشید

لایک
    9
    لایک شده 7 بار در 6 پست
    نقل قول نوشته اصلی توسط Tomek نمایش پست ها
    سلام دوست عزیز، متاسفم که مرتب کارت خراب شده
    منم تا حدی این مشکل رو داشتم. یه ردیف کف شیشه میگندید. چندتا کار جزئی لازمه. نگران ورود آلودگی موقع تزریق یا گذاشتن آگار نباش مشکل از اونجا نیست. ذرتهاتون استریل نیستن
    از ذرت بسته استفاده کنید. ذرت رو خیس نکنید، یکجا بریزید تو زودپز با دو سه برابر آب. 35 دقیقه از زمان جوش اومدن کافیه که ذرت خشک به ذرت اسپان تبدیل بشه. برای نیم کیلو ذرت یک قاشق چایخوری هم قهوه تو زودپز بریزید
    از شیشه ترشی و سس استفاده کنید و درب شیشه یه سوراخ اندازه قطر خودکار ایجاد کنید برای تهویه ضروریه و روش رو با چسب میکروپور بپوشونید. دو سوم شیشه رو پر کنید و 1.5تا2 ساعت داخل زودپز استریل کنید.
    حتما باید تو زودپز استریل کنید
    امیدوارم موفق بشید
    واقعا از راهنمایی کاملت بسیااار سپاس گزارم دوست عزیز این روشو حتما انجام میدم چون خودمم نظرم روی شیوه استریل کردنمه ولی متسفانه تنها چیزی که پیدا نمیکنم زود پزه بنظرتون هیچ راه دیگه برای استریل نیست؟

کاربر سایت
    لایک
    9
    لایک شده 6 بار در 6 پست
    ارزون ترین و راحت ترین چیز زودپزه. راه دیگه ای نیست چون به دمای 120 تا 125 درجه نیازه که بازم استریل 100 درصد نمیشه ولی برای پرورش قارچ کافیه و این دما هم تو فشار بالا رخ میده
    یه نکته دیگه ای که فراموش کردم بگم علاوه بر موارد بالا بعد از سفید شدن 30 تا 50 درصد ذرت ها شیشه رو محکم تکون بدید تا ذرت های سفید شده از هم جدا بشن و تو کل شیشه پخش بشن. اینکار باعث میشه اسپان شما زودتر به سفیدی 100 درصد برسه و فرصت برای رشد آلودگی احتمالی نباشه. چون تا سفیدی کامل ته شیشه رو بگیره خیلی طول میکشه. وقتی هم ذرت با مایسلیوم پوشیده میشه دیگه جلوی رشد آلودگی گرفته میشه.
    یادتون باشه فقط یک نوبت شیشه رو شیک کنید و بذارید کنار تا کامل سفید شه
    موفق باشی دوست عزیز

لایک
    9
    لایک شده 7 بار در 6 پست
    نقل قول نوشته اصلی توسط Tomek نمایش پست ها
    ارزون ترین و راحت ترین چیز زودپزه. راه دیگه ای نیست چون به دمای 120 تا 125 درجه نیازه که بازم استریل 100 درصد نمیشه ولی برای پرورش قارچ کافیه و این دما هم تو فشار بالا رخ میده
    یه نکته دیگه ای که فراموش کردم بگم علاوه بر موارد بالا بعد از سفید شدن 30 تا 50 درصد ذرت ها شیشه رو محکم تکون بدید تا ذرت های سفید شده از هم جدا بشن و تو کل شیشه پخش بشن. اینکار باعث میشه اسپان شما زودتر به سفیدی 100 درصد برسه و فرصت برای رشد آلودگی احتمالی نباشه. چون تا سفیدی کامل ته شیشه رو بگیره خیلی طول میکشه. وقتی هم ذرت با مایسلیوم پوشیده میشه دیگه جلوی رشد آلودگی گرفته میشه.
    یادتون باشه فقط یک نوبت شیشه رو شیک کنید و بذارید کنار تا کامل سفید شه
    موفق باشی دوست عزیز
    واقعا ممنونم از راهنماییت دوست عزیز
    فقط سوالم دیگم اینه که چرا پورد قهوه اضافه کنم ؟
    خود قهوه شیک شده استفاده کنم یا تفاله قهوه؟

کاربر سایت
    لایک
    9
    لایک شده 6 بار در 6 پست
    پودر قهوه محیط رو اسیدی میکنه که برای سرعت رشد قارچ مفیده و دو هفته ای کامل سفید میشه
    من برای اسپان پودر خام استفاده می کنم. اگر تفاله هم بخواید استفاده کنید باید مقدارشو بیشتر کنید. 2 یا 3 برابر. ولی برای بستر معمولا تفاله میریزم. یک بار هم پودر خام ریختم به مقدار کمتر اوکی بود
    البته قهوه همونطور که به رشد مایسلیوم کمک میکنه به رشد آلودگی احتمالی هم کمک میکنه. اگر گهگاه مشکل آلودگی دارید قهوه رو چشم پوشی کنید به جاش صبر کنید
    ویرایش توسط Tomek : 10-15-2020 در ساعت 03:18 PM